Gold, Silver, Bronze Awards!

Over the last term, students in every year group have been awarded with Gold, Silver and Bronze prizes for their aspirational attitude towards effort, attendance and punctuality.

Three times a year, students will receive a credit score based on average effort, attendance and punctuality. These credits are quantified, with top achievers receiving either a Gold, Silver or Bronze award depending on the number of credits received.

Students who won awards received a signed certificate from Mr Hardcastle, a letter of congratulations home, and a Clifton Community School Gold, Silver or Bronze pin, which they can wear on their school jumpers or cardigans.

Congratulations to all our winners:

Year 7

Gold Winners:

DRABBLE Landon
HALL Isabelle
HALL Leonie
HUSSAIN Sidra
IQBAL Madiha
JOHNSON Emma
LEES Jessica
MADDEN Sarah
WEATHERHEAD Kirsten

Silver Winners:

ATKINSON Kacie
CAPRANI Charlotte
COOPER Candice
COUSINS Dana
GALE Ethan
HARDY Alice
HUSSAIN Siyaam
LANCASTER Ellie
NAWAZ Irsa
NISHAT Jenna
O DONNELL Natalie
RUSSELL Ebony
UNDERWOOD Josh

Bronze Winners:

AHMED Harris
ALI Khurum
BELL Charley
HUSSAIN Kasam
MAHMOOD Aaminah
SMITH Hailie
VILELA Lana

 

Year 8

Gold Winners:

HAGAN Jasmine
JOHNSON Courtney
WALKER Alicia
WEST Chloe

Silver Winners:

BALUCHOVA Maria
COCUM Derri
GOODALL Alysia
HALL Tiegan
HATTERSLEY Bobbie
HUSSAIN Javairia
MYCROFT James
NAWAZ Hafsah
PARKER Dylan
REKYTE Auguste
SARWAR Isra
SCALES Megan
STEVENSON Dominique
VITAUSKAITE Smilte

Bronze Winner:

PEARSON Vikie

 

Year 9

Gold Winners:

CLARKE Leigh-Anne
COCA ROCHA Roger
ELLINGER Alice
GLENN Jessica
HAMMILL Kenady
LEWIS Courtney
MOORE Scott
SHAW Courtney
WAHID Aisha
WHITE Danika
WILKINSON Emily

Silver Winners:

ABLEWHITE Noel
AHMED Isfah
ALENAZI Yosra
ASIF Khezar
BARRATT Courtney
BEHLULI Ardonit
BRITTLE Callum
DOLBY Georgia
HOUGH Samuel
JAMAL Said
JOHNSON Lauren
KAMRAN Fiza
MARRIOTT Chelsea
MARSHALL Charlie
MUNSHI Thasmar
PARKINSON Megan
PLANT Leila
PYCROFT Alisha
SQUIRES Chloe
WEBSTER Shawna

Bronze Winners:

ALI Zaydaan
EVANS Katie
HARVEY Jessica

 

Year 10

Gold Winners:

BALDWIN Charlie
BALUCH Dominik
BATES Michael
BOTHAM Steven
BURNSIDE Chloe
CASSWELL Joshua
CRABTREE Evan
FORSHAW Morgan
FREEMAN Grace
GALE Tara
HOPKINS Aleesha
MCKNIGHT Brooke
MEWES Stephanie
MYCROFT Bethany
NISHAT Burhan
POUCHER Ryan
RASHID Sana
REDFERN Thomas
RUSH Shauna
SHAH Yasmin
STEANE Chelsea
WOODS Jonathon

Silver Winners:

BOTHAM Brandon
CARBERRY Laura
COCA ROCHA Kevin Daniel
CONNELLY Mason
MALIK Taybah
NADEEM Murtaza
YUMER Miyrem

Bronze Winners:

LIAQUAT Ayesha
NAWAZ Hafza

 

Year 11

Gold Winners:

AHMED Aliyah
ALI Yasmin
AVILL Millie
BROADWAY Owen
CHUDZIKIEWICZ Karolina
CROSSMORE Callum
HUTTON Blake
KHAN Usman
MACE Jade
MALIK Anika
MARKHAM Elise
MARSHALL Toni
MORTON Samantha
MOSLEY Terri
MYERS Aaron
OXLEY Lauren
SERSNIOVAITE Karolina
SHAHID Zaibah
SLEIGHT Tyler
THOMPSON Kieran
TYLER Jack
WHITELAM Lauren
WHITTAKER Ellie
WINDLE Holly

Silver Winners:

PARR Ben
AHMAD Rafiullah
BEHLULI Bler
BURTON Megan
MACHIN Lucy
ORSHDIN Gulrukh
PETROVA Katja
SULTAN Ifrah

Bronze Winners:

SAJJAD Faiza
VERNON Thomas